Światowy Dzień bez Tytoniu

Dla wielu osób to zwyczajny dzień, taki, który przejdzie bez większego echa. Ale dla nałogowych palaczy, zamierzających go uczciwie obchodzić, pewnie będzie to jeden z najcięższych dni w ostatnim czasie. Zapraszamy do lektury artykułu, który być może osłodzi Światowy Dzień bez Tytoniu, a co więcej, wpłynie na jedyną słuszną decyzję – rzucenie palenia.
 
Palenie to zło
Palenie szkodzi, nie trzeba chyba nikogo o tym przekonywać. Zawarta w dymie papierosowym nikotyna dostaje się do krwi i wywiera swoje działanie na organizm palacza. Oprócz nikotyny dym tytoniowy zawiera wiele innych szkodliwych, rakotwórczych substancji chemicznych. Dla jednych to wystarczająca informacja, by nie próbować papierosów. Niektóre osoby potrzebują zaciągnąć się kilka razy nikotyną, by wiedzieć, że nie chcą już nigdy w życiu mieć do czynienia z tytoniem. Tyle że oni pewnie nawet nie czytają tego tekstu. Gorzej z tymi, którzy posmakowali fajek i nie mogą bez nich żyć. Każdy poranek zaczynają od papierosa, każdy dzień kończą w ten sam sposób. Warto więc wskazać jakie są najpowszechniejsze wady palenia papierosów.


Choroby

Choroby układu krążenia
 - choroba niedokrwienna serca
 - zawał mięśnia sercowego
 - zaburzenia pracy serca
 - nadciśnienie tętnicze
 - zawał serca

Choroby układu oddechowego
 -  rozedma płuc
 - przewlekłe zapalenie oskrzeli
 - rak płuc
 - rak krtani
 - przewlekła obturacyjna choroba płuc
 - astma
 - gruźlica

Choroby układu pokarmowego
 - wrzody żołądka i dwunastnicy
 - rak dziąseł
 - rak jelita grubego
 - rak odbytnicy

Choroby zębów
 - paradontoza
 - próchnica

Choroby oczu
 - katarakta
 - zwyrodnienie plamki żółtej


Choroby układu hormonalnego
nadczynność oraz niedoczynność tarczycy
rak trzustki
rak szyjki macicy
impotencji
przedwczesny poród i poronienia


Nieprzyjemny zapach

Mowa tutaj zarówno o zapachu z ust, śmierdzących dłoniach, ciuchach, jak i odorze dymu w domu czy samochodzie.

Pożółknięte dłonie, paznokcie, zęby, ziemista cera


Straty finansowe

Koszt jednej paczki papierosów to około 15 zł. Dla kogoś, kto w ciągu dnia wypala około 20 papierosów, w skali tygodnia jest to już 100 zł. W skali miesiąca 400 zł. A nic nie zapowiada, by fajki miały stanieć. Wręcz przeciwnie, ceny cały czas idą w górę.


Polacy palą mniej
W latach 80. XX wieku odsetek osób palących wyroby tytoniowe w Polsce był największy w Europie
i wynosił aż 42%. Jak na dłoni widać więc efekty najróżniejszych kampanii antynikotynowych oraz akcji takich jak Światowy Dzień bez Tytoniu, ponieważ w roku 2015 liczba ta zmalała do 24%. Ministerstwo Zdrowia nie osiada jednak na laurach i zamierza dalej walczyć z tytoniem. Na przykład Polska jako jedno z pierwszych państw w Europie rozpoczęła walkę z e-papierosami.
 
Śmierć za papierosa
Jak wiadomo, w wielu krajach (w tym w Polsce) nie można w miejscach publicznych palić papierosów. Mimo to, dla wielu palaczy kary za ten proceder nie są specjalnie odstraszające. Dawniej jednak nie kończyło się na mandacie. I tak np. w Rosji za cara Michała Fiodorowicza Romanowa od 1634 roku karą za palenie była chłosta w gołe pięty. Recydywiści musieli liczyć się z obcięciem nosa. Za trzecim razem palacz płacił najwyższą cenę, a więc skazywany był na śmierć. Zakaz ten zniósł dopiero w 1697 car Piotr I Wielki. W osmańskiej Turcji za wąchanie tytoniu rozcinano wargi, natomiast osobom złapanym na paleniu tytoniu wpychano przez nos fajkę a potem je wieszano.
 
Palenie zabija co roku 6 milionów ludzi na całym świecie. Jeśli więc w Światowy Dzień bez Tytoniu palenie rzuci chociaż kilkadziesiąt osób, będzie to dobra wiadomość.
 
Palenie szkodzi, to jasne. Ale co jeśli śnimy o papierosach? Dowiedz się tutaj:
https://www.senneo.net/sennik-duzy-papieros.html


your-20225_640jpg
Obraz PublicDomainPictures z Pixabay