Światowy Dzień ROWERU!

W roku 2019 Światowy Dzień Roweru przypada na 3 czerwca (poniedziałek)

Dziś jest Światowy Dzień Roweru
Światowy Dzień Roweru został ustanowiony w 2018 roku przez zgromadzenie ONZ.  

Godzina spokojnej jazdy na rowerze pozwala spalić około 500 kalorii. I to bez większego wysiłku! Systematyczną jazdą poprawisz kondycję, zrzucisz parę kilogramów i odreagujesz stres. Poznaj inne zdrowotne zalety jazdy na rowerze.

Ograniczenie ryzyka chorób układu krążenia


U osób nawet amatorsko uprawiających sport, czyli np. jeżdżących rekreacyjnie czy komunikacyjnie rowerem, zwiększa się objętość wyrzutowa serca oraz jego pojemność minutowa. Jak to przekłada się na zdrowie?
Otóż pozytywnie wpływa na profilaktykę chorób układu krążenia, obniża ryzyko zachorowania na miażdżycę, zawały i udary. Wytrenowany mięsień sercowy, zmuszany do intensywnej pracy podczas wysiłku, w czasie spoczynku zmniejsza częstotliwość swoich skurczów. Niższa wartość tzw. tętna spoczynkowego to bardzo pożądane zjawisko


Wzmocnienie mięśni

Jazda rowerem poprawia wytrzymałość, moc i szybkość mięśni kończyn dolnych, pośladków i - co wcale nieoczywiste (schemat tego nie pokazuje) - wymusza także napięcie mięśni pleców, przedramion czy brzucha, którego mięśnie (np. poprzeczny brzucha) mają wpływ na stabilizację ciała rowerzysty (stabilizacja centralna).

Poza tym pedałowanie na rowerze to bardzo zdrowy ruch, który jest idealny w rehabilitacji kończyn dolnych, przy problemach ze stawami kolanowymi. Jazda rowerem obok np. pływania, to zalecana forma aktywności dla osób z nadwagą, czy chorobami zwyrodnieniowymi stawów. Ruch na rowerze jest nieinwazyjny, naturalny i nie obciąża układu szkieletowego osoby ćwiczącej.


Redukcja wagi

Jazda na rowerze w połączeniu z odpowiednią dietą może przyczynić się do zredukowania, niepożądanej przez większość z nas, masy tłuszczowej. Jednostajna, średnio intensywna jazda ze stałą prędkością to nic innego jak trening aerobowy (tlenowy). W czasie takiego wysiłku, energię potrzebną do wykonywania pracy organizm czerpie bezpośrednio z tkanki tłuszczowej, spalając ją. Skutkiem ubocznym takiego treningu jest podkręcenie metabolizmu (szybsza przemiana materii) oraz poprawa wytrzymałości i wydolności.

Innym, równie skutecznym, jak nie nawet skuteczniejszym sposobem na wykorzystanie roweru w walce z otyłością, jest trening interwałowy. Polega on na przemiennej pracy raz z wysoką, a raz z niską intensywnością w odpowiednich interwałach czasowych. Oprócz redukcji tkanki tłuszczowej, u osoby ćwiczącej można zaobserwować również wzrost siły, szybkości i wydolności.

Ile czasu jeździć na rowerze, żeby zauważyć efekty?

Lepiej, gdy przejażdżka trwa dłużej i jest mniej intensywna. Starajmy się więc pedałować w spokojnym, równym tempie - po prostej drodze ok. 15 km na godzinę.

Jeśli mamy możliwość kontrolowania w trakcie jazdy swojego tętna, najlepiej gdy wynosi ono: 115-150 uderzeń na minutę dla 30-latków, 110-140 dla 40-latków oraz 90-120 dla 70-latków.

Zaczynamy od krótkich tras, potem stopniowo zwiększamy dystans i wysiłek fizyczny. Powolne przyzwyczajanie mięśni do pracy pozwoli nam uniknąć zakwasów. Pamiętajmy jednak, by podczas jazdy uzupełniać płyny! Zawsze należy zabrać ze sobą wodę lub odżywki izotoniczne i popijać co jakiś czas kilka łyków (nie czekajmy, aż poczujemy pragnienie).

Zalety jazdy na rowerze stacjonarnym

Rower stacjonarny nigdy nie zastąpi nam prawdziwego. Ale i on ma swoich zwolenników. Jego zaletą jest to, że umożliwia trening niezależnie od pogody i pory roku. Taki rower wyposażony jest w licznik kilometrów. Możemy też regulować tempo i obciążenie kół. Siodełko i kierownicę ustawiamy tak, by siedzieć w pozycji wyprostowanej - korzystniejszej dla kręgosłupa niż pochylenie do przodu.

Dla ludzi systematycznych taki rower to dobre rozwiązanie. Ale osoby mniej cierpliwe szybko się znudzą. I jeszcze jedno - na rowerze stacjonarnym nie wybierzemy się z bliskimi do lasu! A niedzielna wycieczka rowerowa z rodziną poza miasto z pewnością przyniesie wszystkim więcej korzyści niż pedałowanie przed telewizorem.afternoon-2968756_1920jpg
żródło (wformie24.poradnikzdrowie.pl, polskanarowery.sport.pl )
Obraz z Pixabay