Otyłość – choroba wagi ciężkiej

Nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych Polaków. Co czwarty jest otyły. Narodowy Fundusz Zdrowia szacuje, że za 6 lat tych ostatnich będzie aż 30%. W Europejskim Dniu Walki z Otyłością – 22 maja – przypominamy o grubych konsekwencjach tej cywilizacyjnej choroby i podpowiadamy, jak jej uniknąć.


Otyłość = masa problemów ze zdrowiem ?!

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Urzędu Statystycznego, co drugi dorosły w Polsce (powyżej 15+) ma kilka kilogramów za dużo. Trzech na pięciu z nas ma nadwagę, a jeden na czterech jest otyły. W ciągu ostatnich lat odsetek dorosłych cierpiących na otyłość w Polsce systematycznie rośnie. Niestety, prognozy nie są optymistyczne. W 2025 roku otyłych będzie już 26% kobiet i 30% mężczyzn.BMI Jak je obliczyć i czym jest ?

Dla osób dorosłych i o przeciętnych warunkach umięśnienia BMI dobrze odzwierciedla zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie.
Użyj kalkulatora BMI: http://bmi-online.pl/Epidemiologia

Na świecie 641 mln dorosłych to ludzie otyli, w tym 375 mln kobiet i 266 mln mężczyzn, z czego około 55 mln dorosłych cierpi na skrajną otyłość (1% mężczyzn i 2% kobiet). W 1975 r. na Ziemi żyło tylko 105 mln otyłych. Jedynie 462 miliony ludzi ma zbyt niską wagę (niedowagę)


Skutki

Otyłość w krajach wysokorozwiniętych stanowi problem społeczny, a w przyszłości może przyjąć rozmiary epidemii i uważana jest za jedno z zagrożeń cywilizacyjnych rozwiniętych społeczeństw.


Otyłość u dzieci

Badania naukowe udowodniły, że między otyłością u dzieci i młodzieży a występowaniem nadciśnienia tętniczego występuje ścisły związek. Potwierdzono tym samym fakt, że dotknięte otyłością dzieci są, podobnie jak otyli dorośli, narażone na choroby układu krążenia.

Do innych często występujących przy otyłości powikłań należą: cukrzyca typu 2, bezdech senny, kamica pęcherzyka żółciowego, zaburzenia pokwitania, stłuszczenie wątroby i kamica nerkowa. Otyłość w ogromnym stopniu wpływa również na układ kostno-stawowy – szczególnie zagrożone są stawy kolanowe, biodrowe i kręgosłup.

Z otyłością w wieku dziecięcym związane są również zaburzenia w rozwoju psychospołecznym. Występujący bezdech ściśle łączy się z trudnościami w nauce, zaburzeniami zachowania oraz pogorszeniem jakości życia. Natomiast zaburzenia psychologiczne, jakie powoduje ta choroba wynikają przede wszystkim z kompleksów, braku akceptacji, niską samooceną. Otyłe dziecko bardzo często jest wyśmiewane i wręcz odrzucane przez rówieśników

Metody leczenia otyłości

W zależności od stopnia otyłości oraz obecności chorób towarzyszących, metody leczenia obejmują:

 • leczenie
 • dietetyczne
 • leczenie farmakologiczne
 • leczenie chirurgiczne
 • terapię behawioralną,
 • zmianę stylu życia
 • zwiększenie aktywności fizycznej
 • zmianę nieprawidłowych nawyków żywieniowych

 • Aby osiągnąć długotrwały efekt leczenia, istotny jest powolny stały spadek masy ciała oraz jej stabilizacja. Wskazany jest 5–10% spadek masy ciała w stosunku do masy wyjściowej w czasie do 6 miesięcy. W kolejnym etapie pacjent utrzymuje osiągnięta masę ciała i nabiera nowych zwyczajów żywieniowych i behawioralnych.

  Zafunduj sobie długie życie

  Instytut Żywności i Żywienia w swojej piramidzie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej

   podkreśla, że ruch i ćwiczenia fizyczne są kluczowym elementem drogi na szczyt zdrowej sylwetki. Kolejne piętra zajmują: owoce i warzywa, pieczywo i rośliny strączkowe, nabiał, ryby oraz oleje.

  Dlatego od teraz czekoladowy batonik i puszkę słodkiego, gazowanego napoju zastąp jabłkiem i szklanką wody mineralnej. Zamiast windy wybierz schody, zamiast samochodu wsiądź na rower, zamiast tłustej pizzy spróbuj soczystej sałaty.

  Pyszny i zbilansowanych posiłek przyrządzisz korzystając z

  bezpłatnych diet od NFZ.
  appetite-1238458_640jpg


  źródło ( http://nfz.gov.pl/ , https://pl.wikipedia.org )