Badanie EKG - elektrokardiogramu, czyli zapisu czynności bioelektrycznej serca.


Podstawowe informacje

Elektrokardiogram zwykle nazywany EKG jest to zarejestrowana elektryczna aktywność serca przy pomocy elektrod zamocowanych na skórze klatki piersiowej.Badanie EKG pozwala na ocenę rytmu i częstości pracy serca oraz umożliwia wykrycie uszkodzenia mięśnia sercowego u osób które przeszły lub właśnie przechodzą zawał serca. Na podstawie zapisu EKG można również ocenić wielkość komór serca.

Opis badania

Badanie EKG może być wykonane w gabinecie lekarskim, w przychodni albo przy łóżku chorego. W czasie badania pacjent ułożony jest w pozycji leżącej z odkrytymi kończynami i klatką piersiową. Elektrody przymocowuje się na kończynach górnych i dolnych oraz klatce piersiowej przy pomocy specjalnych uchwytów lub przyssawek. Żel którym smaruje się skórę przed założeniem elektrod zwiększa przewodzenie pobudzeń elektrycznych. Podczas badania należy pozostać w bezruchu, ponieważ skurcze mięśni zaburzają zapis. Wynik jest w postaci graficznego wykresu, który następnie jest interpretowany przez lekarza. Całe badanie trwa około 5-10 minut.

Przygotowanie do badania

EKG jest badaniem nieinwazyjnym czyli nienaruszającym tkanek ciała. Jest badaniem bezbolesnym i nie związanym z żadnym ryzykiem dla pacjenta. Nie wymaga specjalnego przygotowania lub opieki po wykonanym badaniu.

żródło - http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,101459,949873.htmltel. 71 727 60 01


Praktyka Lekarza Rodzinnego nr 1 przy  

al. Boya - Żeleńskiego 22 Google-Adds-Ride-Sharing-Services-to-Google-Maps-Transit-Timespng (nawigacja)

 

Przychodnia Zdrowia nr 3, 
al. Brücknera 47-49 Google-Adds-Ride-Sharing-Services-to-Google-Maps-Transit-Timespng (nawigacja)


Przychodnia Zdrowia nr 4 "Kminkowa" 
ul. Szałwiowa 21 Google-Adds-Ride-Sharing-Services-to-Google-Maps-Transit-Timespng (nawigacja)